Likit Kimya’dan Dengeleri Değiştirecek Yatırım

Dolfen Proje Yatırımı

Marmara Ereğlisi Proje Yatırımı

Likit Kimya A.Ş. 12 Kasım 2019 tarihinde toplam yatırım bedeli 80 Milyon Lira olan Dolfen işletme hizmetleri projesinin temelini attı. Tekirdağ Marmara Ereğlisinde kurulacak tesis tam kapasiteyle çalıştığında yıllık 4 milyon ton sıvı/gaz elleçleme kapasitesine sahip olacak.

Bölgenin ilk Dolfen projesi

Tamamlandığında Türkiye’nin Avrupa Kıtasında yer alan topraklarındaki boru hattı ile tahliye yapabilen ilk ve tek kimyasal tank terminali olacak olan proje, bölgenin kimyasal madde elleçleyecek ilk Dolfeni olma özelliğine de sahip olacaktır.

Dolfen projesinde 272 metre platform boyu ve 17 metre platform derinliği ile 90 DWT kapasiteye sahip gemiler yanaşabilecek, eş zamanlı olarak 2 gemi dolum/tahliye yapabilecektir. Proje kapsamında denizde 1 km açıktaki dolfenden başlayarak önce kara pompa istasyonuna ve oradan Terminale ulaşan dört adet kimyasal boru hattı, bir adet LPG ve bir adet akaryakıt boru hattı olmak üzere toplam altı adet boru hattı döşenecektir. Boru hatları çok farklı tipte kimyasal maddeleri tahliye edebilecek cins, kapasite ve özellikte olacaktır. Yaklaşık 23 km boru hattı döşenmesi planlanmıştır.

Dolfen Proje Yatırımı

Projede yıllık 4.000.000 ton sıvı/gaz elleçleme kapasitesi ile hem grup şirketlerinin hammadde ithalat ve ihracat talepleri karşılanacak hem de 3 şahıslara tahmil-tahliye hizmeti verilecektir. 2020 yılının ilk yarısında tamamlanması planlanan proje için 11 Kasım 2019 tarihinde teşvik belgesi alınmış, Aralık 2019 tarihi itibarı ile de projenin satış ve pazarlama faaliyetlerinin koordine edilmesi için SOCAR Turkey Petrol-Enerji Dağıtım A.Ş.’nin bir önceki CEO’su Dr. Mutluay Doğan ile danışmanlık anlaşması yapılmıştır.

Dolfen Proje Yatırımı

Proje, kıyı tesisleri ile ilgili uluslararası teknik standartlara uygun olarak inşaa edilecektir. Dolfen Platformu ve boru yatırımına ilave olarak Likit Kimya Tekirdağ Marmaraereğlisi tesislerinde stoklama kapasitesini artırmaya yönelik 18.06 m3 çeşitli özellikler ilave tank yatırımına başlanmış olup Nisan 2020 itibarı ile devreye alınması planlanmaktadır.

Dolfen Yatırımımız ile ilgili detaylar geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz